به قلم محمد.م از سایت چلسی نیوز

چلسی نیوز-مصاف پر التهاب همشهری ها در شنبه شب سرشار از اتفاقات مختلف بود.چلسی هم به بازی برگشت هم به صدر جدول .و تاتنهامی که نتوانست بازی درخشانش را ادامه دهد و پوچتینیویی که مقهور نبوغ آنتونیو کنته شد.

با هم اتفاقات مهم بازی را مرور میکنیم:

 

1-دو نیمه متفاوت :

این بازی دو نیمه مجزا داشت یکی برای پوچتینیو دیگری برای کنته.آنهایی که بازی را با دقت تماشا کرده اند میدانند تاتنهام در نیمه اول تا چه حد چلسی را اسیر کرده بود.تاتنهام با ۱۱ غول وارد زمین شده بود.برتری آنها در قدرت فیزیکی نهفته بود.بازیکنان ریز جثه چلسی از جمله پدرو،کانته،هازارد و حتی ویکتوز موزس تمام نبردهای یک در برابر یک را مقابل غولهای تاتنهامی واگذار میکردند.آنها نتوانستند حتی یک بار در ۴۰ دقیقه نخست بازی ، از پرسینگ یاران تاتنهام بگریزند.آنچه که تاتنهام در ۴۰ دقیقه اول بازی با چلسی انجام داد غیر منتظره بود.به قدری آنها(بازیکنان چلسی)تحت فشار قرار گرفتند که اعتماد به نفسشان تحلیل رفته بود و کاملا کلافه به نظر میرسیدند.دقیقا مانند خود شخص کنته و طرفداران چلسی حاظر در ورزشگاه و پای گیرندهای تلیویزیونی که کاملا غافلگیر شده بودند.
تاتنهامی ها به راحتی پاسکاری میکردند،دریبل میزدند و شروع به خلق موقعیت میکردند.
و از همین طریق اریکسن دقیقه ۱۱ با اعتماد به نفس کامل توپ را به تور کورتوا چسباند تا نوار کلین شیتهای چلسی نیز پاره شود.
اما تاتنهام تا کی میتوانست این پرسینگ طاقت فرسا و انرژیک را ادامه دهد؟
آنها تا ۴۰ دقیقه نخست مقاومت کردند اما به تدریج انرژیشان تحلیل رفت و همین موجب شد پدرو از تک موقعیت چلسی در نیمه اول نهایت استفاده را ببرد و با یک شوت بی نظیر بازی را به تساوی بکشاند.گل پدرو کار چلسی را در نیمه دوم بسیار هموار کرد و ارزشش بیش از یک گل بود.

اما نیمه دوم روند بازی کاملا تغییر کرد.انگار جای تیمها عوض شده بود.اینبار آبی ها شناور و منسجم بازی میکردند و تاتنهامی ها از متوقف کردن آنها عاجز به نظر میرسیدند.نیمه مربیان ،نیمه آنتونیو کنته بود.به درستی نمیدانیم او در بین دو نیمه با تیمش چه کرد که چلسی را به همان چلسی که در شش هفته گذشته دیده بودیم،مبدل کرد.چلسی از جلوی دروازه تاتنهام شروع به پرسینگ شدید کرد و اجازه شکل گیری نقشهای تاتنهام را نمیداد.دقیقا مانند بلایی که تاتنهام نیمه اول بر سر چلسی آورده بود.نیمه دوم، کنته با تغییر سیستم و شیوه پرسینگ، بازی را از چنگ پوچتینو و تاتنهام درآورد.چلسی نیمه دوم3-6-1 بازی کرد و با بستن هر چه بیشتر کانالهای کناری اجازه خودنمایی و بازی شناور را از اریکسن و هری کین گرفت و با از کار انداختن دمبله در میانه میدان تاتنهام را فلج کرد.این سه بازیکن محور بازی تاتنهام در نیمه نخست بودند و کنته با هوشمندی آنها را از جریان بازی خارج کرد.
اجازه بدهید اشاره ای کنیم به دیگو کاستا .
او در این بازی در حد یک قهرمان ظاهر شد.او با جنگندگی و تحت فشار گذاشتن خط دفاعی تاتنهام، آنها را در مضیقه قرار داده بود.دیگو با دید فوق العاده چندین موقعیت هم خلق کرد.پاس گلش روی گل دوم چلسی جای تحسین بسیار دارد.او پا به توپ و با سماجت به داخل محوطه زد و پاس عرضی را ارسال کرد و البته طبق معمول "سایه" آنجا بود و کار را تمام کرد.آری ویکتور موزس.
او همیشه در جایی که باید باشد هست.
گل دوم و پیروزی بخش چلسی مصداق روشنی از کارایی 3-4-3 بی نظیر کنته بود.

 

2-شکسته شدن رکوردها :

در این بازی چند رکورد شکسته یا جابجا شد.
نوار شکست ناپذیری تاتنهام در لیگ طی ۱۲ هفته توسط چلسی پاره شد و تعداد کمترین گل خورده آنها نیز با ۲ گلی که در این بازی دریافت کردند به عدد ۱۰ رسید و با چلسی برابر شد.رکورد کلین شیت های چلسی نیز بعد از ۶ هفته از بین رفت.این کار را اریکسن دانمارکی به زیبایی هر چه تمامتر انجام داد.

 

3-زنگ خطر :

این بازی را نیز چلسی با موفقیت پشت سر گذاشت تا هفتمین برد متوالی اش را هم جشن بگیرد.اما این بازی چند نکته بسیار مهم برای گوشزد کردن به کنته و تیمش داشت
بازی فوق العاده تاتنهام در نیمه اول خاطر نشان کرد سیستم 3-4-3 نیز میتواند آسیب پذیر باشد و اگر تیم چلسی پلن های دیگری برای بازیش نداشته باشد میشود به راحتی شکستش داد.البته کنته در نیمه دوم اثبات کرد این پلن ها را در چنته دارد و باز هم فوتبال اروپا را متحیر کرد.

 

4-موفقیت در آزمون سوم :

بازی با تاتنهام سومین آزمون دشوار کنته بعد از یونایتد و اورتون بود که آن را نیز دون آنتونیو با موفقیت پشت سر گذاشت.نیت از از بازگویی این مطلب این است که کنته با سیستم جدیدش میتواند تیمهای بزرگ را نیز از سر راه بردارد و این نشان میدهد باخت در برابر لیورپول و آرسنال نشان دهنده ضعف کنته در بازیهای بزرگ نیست و آن شکست ها ناشی از اشتباهات تاکتیکی و فردی بازیکنان بوده .
و البته در همه دیدارها که نمیتوان پیروز شد.فقط باید از شکست ها درس گرفت.درسی که آنتونیو کنته به فوتبال اروپا داد.

 

5-توانایی بازگشت به بازی:

پنجمین نکته بازی نیز حکایت از پوئن مثبت دیگری در مربیگری کنته دارد.اگر تا الان کسی فکر میکرد کنته فقط در صورتی میتواند پیروز شود که تیمش پیش بیفتد اکنون به اشتباهش پی برده است.
کنته بازی باخته در مقابل یکی از با کیفیت ترین و قدرتمند ترین تیمهای جزیره را به برد تبدیل کرد تا به همه بفهماند او از هر نظر فوق العادست و فوتبالش چند بُعدیست نه تک بُعدی.
ذکر این نکته شاید به قیمت از دست رفتن کلین شیت های متوالی تمام شد ولی کاملا ارزشش را داشت !
هر چند کنته در بازیهای اول فصل نیز با چند کامبک فوق العاده این مسئله را اثبات کرده بود اما خاطر نشان کردن مجددش در این برهه از زمان برای همه الزامی بود.

 

نکته آخر :

صراحتأ میشود گفت این بازی سخت ترین بازی چلسی تا بدینجای کار بود.پوچتینو با پیروزی قاطعانه ۲-۰ مقابل تیم بسیار آماده پپ در هفته هفتم و بخصوص شکست ناپذیری در ۱۲ هفته اول لیگ اثبات کرده بود چه حریف قلدری برای سایر تیمهای مدعی میتواند باشد.بعد از استارت اوج گیری چلسی در هفته ششم هیچ تیمی نمیتوانست چلسی را با سیستم جدیدش تا این حد اذیت کند و از این باب باید به پوچتینو بابت توانایی خارق العاده اش در مربیگیری تبریک و دست مریزاد گفت.پوچ باعث شد چلسی تلنگر جدی بخورد و این میتواند در سیر تکاملی تاکتیکی کنته بسیار ضروری باشد.
نبرد سخت با تیم پوچتینیو چلسی را آبدیده تر کرد و استقامت چلسی را در آزمون دشوار دیگر کنته در هفته آینده مقابل سیتی پپ گواردیولا بالاتر برد .و در این مسئله تردیدی وجود ندارد.