به قلم محمد.م از سایت چلسی نیوز

 

 

تیتر روز دوشنبه روزنامه تلگراف و بسیاری از جراید دیگر در اقصی نقاط جهان: 

" آقای تحقیر شده "

وقتی پایان بازی اسکور بورد ورزشگاه نتیجه 4-0 را به نفع چلسی نشان میداد کمتر کسی میتوانست باور کند بازگشت آقای خاص به استمفورد بریج تا این حد فاجعه آمیز بوده باشد.سوال بزرگتر اینجاست.تیمی که فصل قبل را به رده دهمی به پایان رسانده بود چگونه میتواند چنین نتیجه درخشان و عملکرد فوق العاده ای در برابر تیم یونایتد و آقای خاص ارائه دهد؟
پاسخ این سوال اینجاست:آنتونیو کنته.
بدون تردید او برگ برنده چلسی است.او آنقدر در ترکیب ها و چینش های مختلف پرسه زد تا بلاخره توانست مناسب ترین ترکیب را متناسب با داشته هایش پیدا کند.او از وقتی ترکیب 3-4-3 را اتخاذ کرده سه پیروزی متوالی داشته است.سه پیروزی همراه سه کلین شیت!
آنها به ترتیب هال سیتی را ۲-۰ ، لستر را ۳-۰ و یونایتد را ۴-۰ شکست دادند تا کنته نبوغش را به اثبات برساند.مرد ایتالیایی از دفاع متزلزلی که تا هفته ششم ۹ گل دریافت کرده بود را به چنین توفیقی رسانده هست.به واقع شگفت انگیز نیست؟
مدافعان چلسی(در راس آنها کیهیل) با اشتباهات فردی مرگبار چلسی را در سراشیبی سقوط قرار داده بودند اما کنته با یک تصمیم بی نظیر ورق را برگرداند و حالا چلسی با همان مدافعان مستحکم ترین دفاع را لیگ را داراست.

در بازی دیروز نیز تیم مورینیو اسیر تاکتیکهای مرد ایتالیایی شده بود.چلسی بسیار هماهنگ و سازماندهی شده بازی کرد.با تعداد نفرات زیاد در دفاع و حمله.هر بازیکن منچستر که صاحب توپ میشد چند بازیکن چلسی او را احاطه میکرد.یک پرسینگ بی نقص از تیم باهوشی که به بهترین شکل ممکن خود را در ترکیب 3-4-3 کنته حل کرده است.با این اوصاف بدون هیچ شک و شبهه ای به این نتیجه میرسیم که این ترکیب ،بهترین و کارآمد ترین ترکیب برای تیم کنونی چلسی است.ترکیبی که هر بازیکن متناسب با توانایی هایش در پست مناسبش بازی میکند.

به اختصار این گفته را به اثبات میرسانیم.

دیوید لوییز در ترکیب ۳ دفاعه در قلب دفاع حضور دارد و بخاطر تواناییش در بازیسازی میتواند نقش بونوچی را در تیم یوونتوس و ایتالیا بازی کند.یعنی بازیساز عقب زمین.گری کیهیل با متمایل شدن به کنارها ضریب اشتباهاتش پایین آمده.آزپلی کوئتا به طور چشمگیری در پست سه دفاعه عالی و بی نقص بازی میکند و بی شک بهترین پست برای آزپلی همانجاست.مارکوس آلونسو در وینگ بک بسیار موثرتر بازی میکند تا مدافع چپ.
در ترکیب حاظر دو مهاجم کناری چلسی بخاطر حظور چهار بازیکن پشت سرشان با آزادی عمل بیشتری بازی میکنند و با نزدیکتر شدن به مهاجم هدف فرصت بیشتری برای گلزنی و درخشش در محوطه جریمه پیدا میکنند و با این حربه کنته میتواند بهترین بازی را از سوپر استارش بگیرد و دقیقا این همان پستی است که هازارد خود به دنبال آنست .
تا اینجا تقریبا همه جوانب ترکیب ۳-۴-۳ را بررسی کردیم اما میماند دو نکته اساسی دیگر:
قطعه برتر و مهم پازل کنته در این ترکیب و سایر ترکیبهایش دو هافبک میانیش هستند.هر وقت کانته و ماتیچ روز خوبشان بوده چلسی غوغا کرده.آنها هم نقش پوشش دهنده و هم نقش بازیساز را بازی میکنند.دو غول قدرتمند میانه میدان چلسی در پرسینگ ،توپ ربایی و انتقال سریع توپ بی نظیر عمل میکنند .در بازی دیشب حتی یکبار هم بازیکنان خلاق منچستر یونایتد نتوانستند خط دفاعی چلسی را بشکافند و راهی به دروازه پیدا کنند و بخاطر همین فقط به شوت زنی بسنده کردند.
این عملکرد عالی چلسی بخاطر زنجیر مستحکم خط میانیش میباشد که کانته و ماتیچ در آن آقایی میکنند.
اما مورد دوم قهرمان اصلی ترکیب کنته میباشد .او کسی نیست جز ویکتور موزس.
خیلی تعجب برانگیز است.کنته از عدم قهرمان ساخته !بازیکنی که مدام به تیمهای متوسط قرض داده میشد و مورد بی مهری مورینیو قرار گرفته بود اکنون نقش حیاتی در وینگ بک راست بازی میکند.ماشین خستگی ناپذیر تیم کنته سمت راست چلسی را هم در دفاع هم در حمله بیمه کرده است.
در بازی دیروز اگر دقت کرده باشیم موزس چند قطع توپ فوق العاده در دفاع داشت و از چند موقعیت منچستر جلوگیری کرد و در عین حال در حمله موجب سرسام بازیکنان کناری منچستر شده بود.
دیروز از هر نظر چلسی تیم برتر میدان بود و هر چه در این باب زبان به ستایش کنته و تیمش بگشاییم کم گفته ایم.
مورینیو و تیمش در بازی دیروز حرف زیادی برای گفتن نداشتند.مورینیو اگر هم نقشه و پلنی برای این بازی داشت گل زودهنگام پدرو همه را نقش برآب کرد هرچند به نظر میرسد در غیر اینصورت باز هم چلسی میتوانست در هر صورت پیروز شود و این سخنیست که بازی دیروز عینا به ما گوشزد کرد.
اساس استراتژی کنته در بازی دیروز مثل همیشه در سرعت خلاصه میشد.پرسینگ بی نقص و انتقال سریع توپ و تغییر شتابان تیم از دفاع به حمله.حالا طرفداران چلسی میتوانند عدم حضور فابرگاس در ترکیب را درک کنند.بازیکنی که قابلیت های فراوانی در بازیسازی دارد ولی به دلیل کند  بودن ,عدم جنگندگی و ایستا بازی کردن نمیتواند در سیستم کنته تاثیر چندانی داشته باشد و یا اگر هم داشته باشد بسیار ناچیز تر از عواقبیست که چلسی میتواند با حضور او در فاز دفاعی متحمل شود.فابرگاس بازیکنیست که برای توتال فوتبال پرورش داده شده و تربیت شده و همانطور که گفته شد اصلا مناسب سیستم مبتنی بر سرعت کنته نیست و کنته این را به خوبی میداند و الحق که جای خالی یک بازیساز هم آنچنان در ترکیب کنته حس نمیشود و سرمربی جوان ایتالیایی به شکل حیزت انگیزی به انتقال خلاقیت تیم به نقاط مختلف بازی تیم,مشکل  فقدان بازیسار را به خوبی  حل کرده است.

بنظر میرسد اگر اشتباهات فاحش فردی نباشد استراتژی کنته در اکثر مواقع بتواند به همین خوبی جواب بدهد.باید منتظر آینده بود.
بازی دیروز بازی تفاوت ها بود.تفاوت بین دو سرمربی که یکی میتواند انعطاف پذیری بالایی از خود نشان دهد و خود را با تغییرات فوتبال سازگار کند و دیگری نمیتواند.

 

 

لطفا شما دوست داران چلسی نیز دیدگاه هایتان را با ما در میان بگذارید.