عصر یکشنبه استمفوردبریج حال و هوایی دیگر خواهد داشت چرا که غریبه ای آشنا بدان جا می رود.

چلسی نیوز- ژوزه مورینیو آماده می شود تا برای نخستین بار به عنوان سرمربی منچستریونایتد در برابر چلسی قرار بگیرد؛ از همین رو 10 لحظه به یادماندنی این مربی در استمفوردبریج را مرور خواهیم کرد.

10- بازگشت آقای خاص (چلسی 2-0 هال سیتی / 18 آگوست 2013)

تصمیم مورینیو برای بازگشت به چلسی در تابستان 2013، آن دسته از هوادارانی را که با فصل قبل رافا بنیتز را به عنوان سرمربی موقت تیم شان تحمل کرده بودند، به وجد آورد. هال سیتی تیم میهمان در استمفوردبریج و آن هم در شروع فصل جدید لیگ برتر به شمار می رفت. ولی نتیجه بازی آشکار بود. اسکار و فرانک لمپارد با گل های خود زمینه ساز پیروزی 2-0 تیم شان شدند.

9- هازارد مرد بازی بزرگ (چلسی 1-0 منچستریونایتد / 18 آوریل 2015)

این که چلسی شجاع در آوریل 2015 هنگام فرا رسیدن کریسمس به صدر جدول لیگ برتر تکیه زده بود، خاطره ای به یادماندنی به شمار می رود. اما تلاش آن ها برای کسب نخستین عنوان شان طی 5 سال گذشته هرگز کند نشده بود؛ آن هم به دلیل مهارت های موجود در ژوزه مورینیو و تبحر فردی ستاره ای درخشان به نام ادن هازارد.

منچستریونایتد با شش پیروزی پیاپی به این دیدار گام نهاده بود اما اسیر تفکرات دفاعی حریف شد تا این که یار بلژیکی حریف دست به کار شد. این پیروزی فاصله چلسی با تیم دوم را به 10 امتیاز افزایش داده و برای قهرمانی آن ها را نیازمند به کسب تنها دو پیروزی دیگر کرد.

8- معرفی عالی مورینیو (چلسی 1-0 منچستریونایتد / 16 آگوست 2004)

مورینیو در تابستان 2004 با همه آن هیاهوی به پا شده به فوتبال انگلستان گام نهاد و خود را "آقای خاص" لقب داد و فشار سخنان وی به موفقیت در زمین بازی منجر شد و این امر با دیدار با یونایتد در بازی ابتدایی لیگ محقق شد.

شاید ترکیب سر آلکس فرگوسن در آن روز بازیکنانی همچون لیام میلر و اریک جمبا جمبا را به خود می دید، اما پیروزی 1-0 چلسی کماکان می توانست حامل پیامی مهم تلقی شود.

7- دروگبا از بارسلونا انتقام می گیرد (چلسی 1-0 بارسلونا / 18 اکتبر 2006)

شاید این تنها یک بازی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا بوده باشد، اما تک تک بازی های چلسی با بارسلونا در زمان حضور مورینیو در استمفوردبریج حسی ویژه و منحصر به خود داشت.

این بار آبی پوشان برابر تیمی قرار گرفته بودند که لیونل مسی، رونالدینیو، آندرس اینیستا و ایدور گودیانسن را در ترکیب تیمش  می دید؛ پیش از آن که دیدیه دروگبا (که در تقابل فصل گذشته دو تیم از زمین بازی اخراج شده بود) در پشت محوطه جریمه بچرخد و ضربه ای مهار نشدنی را به درون دروازه ویکتور والدز بفرستد.

6- پاریسن ژرمن با بازگشت توأم با پیروزی در هم شکست (چلسی 2-0 پاریسن ژرمن / 8 آوریل 2014)

با توجه به شکست 3-1 در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان در پارک دو پرنس، چلسی می دانست که برای برگرداندن ورق در استمفوردبریج بایستی نمایشی در خور یک تیم ناب اروپایی ارائه کند.

گل نیمه نخست آندره شورله امید را برای آبی پوشان به ارمغان آورد و هنگامی که دمبا با در سه دقیقه مانده به سوت پایان دیدار، دومین گل حیاتی تیمش را به ثمر رساند، مورینیو یاد آن دوی سرعت خود در کناره های خط زمین اولدترافورد را با شتابی که برای پیوستن به جمع خوشحالی بازیکنانش برداشت، زنده کرد.

5- سومین قهرمانی در لیگ برتر قطعی شد (چلسی 1-0 کریستال پالاس / 3 می 2015)

چلسی در حالی از کریستال پالاس در استمفوردبریج پذیرایی می کرد که می دانست کسب سه امتیاز دیگر می تواند به منزله رسیدن به سومین عنوان قهرمانی در رقابت های لیگ برتر قلمداد شود. بازی اما به خودی خود یکنواخت و خسته کننده بود و این را می توان از پنالتی که ادن هازارد خود در نیمه اول به دست آورد و از دست داد و البته در برگشت آن را با ضربه سرش به گل مبدل کرد، دریافت.

اما آبی ها به اندازه کافی خوب بودند که بار دیگر خود را به عنوان برترین تیم انگلستان معرفی کنند؛ جایی که مورینیو با رکورد آرسن ونگر برابری کرد و با کسب سه عنوان قهرمانی، تنها سرآلکس فرگوسن را بالاتر از خود می دید.

4- قهرمانی در لیگ برتر برای نخستین بار (چلسی 1-0 چارلتون اتلتیک / 7 می 2015)

باور عمومی بر این است که همیشه نخستین قهرمانی، شیرین ترین آن هاست و نبرد چلسی با چارلتون اتلتیک بر سر عنوان قهرمانی در می 2005، به یک جشن طول و دراز ختم شد. نخستین عنوان قهرمانی در انگلستان پس از گذشت 50 سال، در بازی هفته قبل برابر بولتون واندررز قطعی شده بود و آبی ها برای لذت بردن از این افتخار در استمفوردبریج آماده می شدند.

کلود ماکله له پس از این که یک ضربه پنالتی را از دست داد، خود زننده تنها گل تیمش بود و هنگامی که سوت پایان بازی به صدا در آمد، می شد مورینیو را با چهره ای بشاش در کنار بازیکنانش دید.

3- هزارمین بازی ونگر خراب شد (چلسی 6-0 آرسنال / 22 مارس 2014)

چیزهای کمی در این جهان هستند که بیش از له کردن یا شرمنده کردن ونگر برای مورینیو لذتبخش باشند و تحقیری بزرگتر از این ممکن نبود.

با گذشت 17 دقیقه از بازی، چلسی با نتیجه 3-0 جلوی چشم هواداران خودی از حریف پیش بود؛ این در حالی بود که الکس اکسلاید چمبرلین یک ضربه پنالتی را تقدیم رقیب کرده و کیرن گیبس نیز از میدان مسابقه اخراج شده بود. اسکار و محمد صلاح پیش از پایان تیر خلاص را به ونگر زدند.

«آمدیم که بُکشیم و با گذشت 10 دقیقه از بازی، ما نابودشان کرده بودیم...» این را مورینیوی شادمان پس از اتمام بازی گفت.

2- تکرار قهرمانی و شرمساری منچستریونایتد (چلسی 3-0 منچستریونایتد / 29 آوریل 2006)

راه بهتری برای ربودن عنوان قهرمانی لیگ، از کنار زدن رقیب اصلی تان در خانه وجود ندارد. چلسی در استمفوردبریج برای تکرار قهرمانی اش تنها به یک امتیاز نیاز داشت اما هنگامی که ویلیام گالاس در دقیقه 5 بازی تیمش را پیش انداخت، نشان از این داشت که آن ها به کم قانع نیستند.

جو کول سه مدافع منچستریونایتد را از جریان بازی محو کرد تا زننده گل دوم باشد و ریکاردو کاروالیو نیز برای به ثمر رساندن سومین گل، به جمع خط آتش تیمش ملحق شد.

در لحظه سوت پایان بازی چلسی به امتیاز مراد دلش رسیده بود و این ربان های آبی بودند که در آسمان به پرواز در آمدند.

مورینیو نشان قهرمانی خود را چشید و آن را به هواداران مشتاق تیم تقدیم کرد.

1- بارسلونا در نبرد شش گله شکست خورد (چلسی 4-2 بارسلونا / 8 مارس 2005)

چلسی در حالی به دور برگشت مرحله یک شانزدهم نهایی لیگ قهرمانان اروپا گام نهاد که در دور نخست به تیمی که بهترین تیم دنیا نام می گرفت، باخته بود. چیزی که در ادامه به وقوع پیوست، به یکی از به یادماندنی ترین و در عین حال جذاب ترین بازی های این تورنمنت در فرمت جدیدش مبدل شد.

شاگردان مورینیو کار را با سرعتی سرسام آور آغاز کرده و در همان 19 دقیقه ابتدایی بازی با سه گل از گودیانسن، لمپارد و دیمین داف از میهمان خود پیش افتادند. اما رونالدینیوی بزرگ پیش از فرا رسیدن سوت پایان نیمه نخست کیفیت خود را برای برگرداندن ورق نشان داد و روی خطای هند پائولو فریرا، ضربه پنالتی اش را گل کرد؛ پیش از آن که با یک ضربه جادویی به پشت پتر چک، استمفوردبریج را انگشت به دهان کند.

کار این یار برزیلی چلسی را برای قطعی کردن صعودش نیازمند به گل چهارم کرد و در این بین فرصت ها برای هر دو تیم آمدند و رفتند تا این که در دقیقه 76، جان تری بالاتر از همه با ضربه سر خود ارسال دیمین داف ارجز روی نقطه کرنر را به تور دروازه بارسلونا ختم کرد. مورینیوی به وجد آمده‌ پس از سوت پایان بازی به وسط زمین دوید تا رقابت وی با بارسلونا وارد فاز جدیدی شود.