به مناسبت سالروز خریداری چلسی توسط آبراموویچ نگاهی گذرا به این ماجرای که در سال 2003 اتفاق افتاد می اندازیم . 

 

رومن آبراموویچ متولد سال 1966 در روسیه است . او یک تاجر یهودی است که قبل از خریداری چلسی به دلیل ثروت نجومی اش شناخته می شد اما نه در تمام دنیا بلکه تنها در مرز های روسیه . در ژوئن 2003 این میلیارد روس تصمیم به خرید باشگاه لندنی به نام چلسی گرفت و این باشگاه را با 140 میلیون پوند خریداری کرد . بعد ها آبراموویچ فاش کرد که قصد خرید تاتنهام را داشته است و در آخرین لحظات پشیمان شده است . 

 

 

بلا فاصله پس از این اتفاق این خبر به مانند بمبی در کل دنیا صدا کرد و مبدل به بزرگ ترین خرید یک باشگاه در تمام تاریخ انگلستان شد . در آن زمان کلودیو رانیری سرمربی وقت چلسی بود که به دلیل نتایج ضعیف تحت فشار زیادی قرار داشت . با روی کار آمدن آبراموویچ او این سرمربی ایتالیایی را بر کنار کرد و خوزه مورینیو پرتغالی که نتایج درخشانی در پورتو کسب کرده بود را جایگزین وی کرد . 

 

مورینیو در سال 2004 کار خود را در این باشگاه آغاز کرد و در سال های حضور خود در چلسی توانست دو قهرمانی لیگ برتر یک جام حذفی و یک اف ای کاپ را برای آبراموویچ و هوادارن چلسی به ارمغان بیاورد . 

 

در سال 2007 آبراموویچ آورام گرانت را جایگزین مورینیو که به اینتر رفت کرد و چلسی به همراه گرانت تا فینال لیگ قهرمانان سال 2008 پیش رفت ولی در ضربات پنالتی مغلوب یونایتد شد . بعد از گرانت مربیان متعددی بر صندلی سرمربی گری چلسی نشستند اما هیچ کدام نتوانستند رویای آبراموویچ را برآورده کنند . رویایی که خود بار ها از آن سخن گفته بود یعنی (لیگ قهرمانان) . 

 

تا این که در سال 2012 آبراموویچ ویلاش بواش سرمربی وقت چلسی را به دلیل نتایج ضعیف از کار برکنار کرد و دی متئو بازیکن سابق چلسی را به عنوان سرمربی موقت منصوب کرد . در عین ناباوری چلسیه دی متئو در آن سال با پشت سر گذاشتن غول های اروپا مقام قهرمانی چمپیونز لیگ را بدست آورد تا رویای میلیاردر روس محقق شود .

 

 

 پس از قهرمانی چلسی در اروپا و تحقق رویای مرد روسی او خرید های بدون فکر و پر خرج خود کم کرد و بیش تر به دنبال ساختن چلسی از پایه پرداخت و سعی در ساختن آکادمی چلسی به بهترین شکل داشت . 

 

حال می توان هر قضاوتی در مورد این خرید بزرگ و تاریخی داشت که آیا به خاطر شهرت یا معروفیت یا به خاطر منفعت های مالی آبراموویچ دست به این عمل زده است اما چیزی که مشخص است این است که او با این کار خدمت بزرگی به جهان فوتبال و لیگ برتر جزیره انجام داده است و نام او برای همیشه در جهان فوتبال زنده خواهد ماند .