به گزارش “چلسی نیوز” ،حمیدرضا صدر به کالبد شکافی انتقال ماتیچ از چلسی به منچستر یونایتد پرداخته…

او به ژوزه مورینیو پیوسته. به منچستر یونایتد رفته و شماره ۳۱ را پوشیده. مورینیو بارها به بازیکنانی که با آنها کار کرده روی آورده و ماتیچ هفتمین بازیکنی بوده که او دو بار آنها را به خدمت گرفته. پیشینیان عبارت بوده اند از پائولو فریرا (پورتو و چلسی)، مانیش (پورتو و چلسی)، ریکاردو کاروالیو (چلسی و رئال)، میشل اسین ( چلسی و رئال)، ساموئل اتوئو ( اینتر و چلسی) و دیدیه دروگبا (چلسی و دوباره چلسی)… شخصیت نمانیا ماتیچ میان آن هفت بازیکن به فریرا نزدیک تر بوده: بازیکن باثباتی بی اعتنا به نمایش ستاره وار که وظایفش را بی ادعا انجام داده. مورینیو در توصیف فریرا گفته “پائولو هرگز بهترین بازیکن میدان نشده، ولی هرگز نزول هم نکرده”… فریرا با مورینیو دوازده جام به چنگ آورده.

چلسی: یک فروش دیگر

حکایت ماتیچ – چلسی قصه درازی است، طولانی و پر پیچ و خم. او سال ۲۰۰۹ توسط کارلو آنچلوتی به عنوان مرد میانی بازیساز از کاسیچ در لیگ اسلواکی راهی چلسی شد، ولی در منگنه اسین و بالاک گرفتار آمد و طی دو فصل فقط دو بار به میدان رفت. به بنفیکا رفت و خورخه خسوس از او یک هافبک دفاعی برجسته ساخت. مورینیو او را در ژانویه ۲۰۱۴ با بیست میلیون به استمفورد بریج بازگرداند و او در نخستین بازی برابر منچستر سیتی عنوان بهترین بازیکن میدان را گرفت. یحیی توره را به بند کشید و چلسی با یک گل در زمین سیتی پیروز شد. همسازی ماتیچ با آهنگ لیگ برتر فوق العاده بود: نبردهای تن به تن، حرکات تخریبی به علاوه ارسال پاس های پرشمار. او آن فصل را با قهرمانی لیگ به پایان برد و اگر در استمفورد بریج می ماند برای طرفداران چلسی آمیزه ای بود از کلود ماکه له له و انگولو کانته.

ولی رفته و آیا جایش در چلسی خالی خواهد بود؟ آنتونیو کونته به انگولو کانته که در فصل سپری شده نمایش خارق العاده ای ارائه داد دل بسته. همین طور به تیمونه باکایوکو تازه وارد از موناکو.

ماتیچ برای او در فصل پیش تا حدی پایین تر از قواره خود ظاهر شد و آمارها نشان می دادند متوسط زدن تکل های کارساز او در هر دیدار پایین آمده بود. در عین حال رفتش سوی دیگری را هم در چلسی عیان ساخته. ماتیچ هفدمین بازیکنی است که از بدو ورود کونته، استمفورد بریج را ترک کرده و چلسی او را با دو برابر قیمتی که خریده به فروش رسانده. ولی اسکار، اوبی میکل، ایوانوویچ و کاستا هم رفته اند و زوما، لوفتوس چیک قرض داده شده اند. در چنین قابی کونته با محرومیت ویکتور موزس در فینال جام حذفی با نیمکت خالی شده ای مواجه شد و جوانان بی تجربه ای مثل چارلی ماسوندا و جرمین بوگا را روی نیمکت نشاند.. تازه واردهای تابستانی چلسی چهار نفر بوده اند: آلوارو موراتا، ویلی کابایرو، آنتونیو رودیگر و همین طور آندره س کریستنسن که پس از دو سال از گلادباخ بازگشته. به همین دلیل طرفداران چلسی با دلشوره به شصت بازی پیش رو در دو جبهه داخلی و اروپایی می نگرند و انتظار ورود چند بازیکن دیگر را می کشند.

منچستر یونایتد: حل پازل

آیا خرید چهل میلیونی یک بازیکن بیست و نه ساله عاقلانه بوده؟ مگر یونایتد در فصل پیش با ۲۹ گل خورده دومین دفاع برتر لیگ را معرفی نکرده؟ مگر چالش یونایتد در خط حمله نبود: ۵۴ گل زده مثلا در مقایسه با ۷۷ گل آرسنال؟ چرا ماتیچ که هافبک دفاعی بوده را خریده؟

دغدغه هافبک دفاعی هرگز مورینیو را در فصل سپری شده رها نکرد. مایکل کریک کاپیتان جدید تیم سی و شش ساله شده و قرار دادن فلینی و هررا در این پست از کیفیات تهاجمی شان کاسته. مورینیو اعتقاد دارد ماتیچ با تکیه بر چپ پا بودنش عمق بیشتری به حرکات مردانش می بخشد. اعتقاد دارد با قد ۹۴/۱ متری اش کنار داوید دگیا، اریک بیلی، پوگبا و لوکاکو حریفان را در نبردهای هوایی هم به بند خواهد کشید. در کنار همه اینها خرده گیران هم می گویند ماتیچ با روی آوردن مورینیو به “پارک اتوبوس برابر دروازه” بازیکنی است بسیار کارساز.

در عین حال ماتیچ بخشی از یک پازل هم هست. آمده تا زمینه ساز حرکات خلاقانه تر هررا و پل پوگبا شود. پوگبا هشتاد و نه میلیون پوندی بیش از هر بازیکنی در یونایتد در آماج حمله قرار گرفت و هر چند در فینال لیگ اروپا درخشید، ولی دوره اوجش در یووه را تکرار نکرد و بارها در تناقض مسئولیت های دفاعی – تهاجمی اش به بند آمد… مورینیو فصل سپری شده را با تکیه بر سیستم ۱-۲-۳-۴ سپری کرد و اکنون می تواند به سیستم ۳-۳-۴ هم روی آورد. با والنسیا، لیندلف، بیلی و احتمالا دارمیان در دفاع. با ماتیچ برابر مدافعان و هررا در جناح راست و پوگبا در جناح چپ. مخیتاریان و راشفورد در دو گوش و لوکاکو در نوک حمله.

طرفداران یونایتد با اشاره به چنین ترکیبی به قهرمانی لیگ می نگرند. می گویند “مورینیو در دومین فصلش در پورتو، اینتر، رئال و چلسی قهرمان لیگ شده و اکنون نوبت ما فرا رسیده”.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here