« تو آمدی ز دورها و دورها
ز سرزمین عطرها و نورها
مرا دگر رها مکن
مرا از این ستاره ها جدا مکن »
– فروغ فرخزاد

چلسی نیوز- بی انصافیست اگر برناردو برتولاچی در وصف هم وطنش قلمی نزند.در وصف کسی که میکل آنژ فوتبال ایتالیاست.خودش میگوید خیاط است.ولی نه، او بیشتر از آنکه جامه ای را وصله بزند اثر هنری خلق میکند.اثری در پیکره های نتراشیده فوتبال.
آنتونیو کنته کسی است که هر جا میرود قهرمان است.هر جا میرود برایش سَر و دست میشکنند.همه زود عاشقش میشوند.زودتر از آنچه که تصورش را میشه کرد.او چه گنجینه ای در درونش دارد؟
عشق فقط یک نام است یا یک اصلاح‌ بی پیرایه.آنچه که با عشق همراه و ملازم است آن را جاودانه میکند.اخلاص آن چیزیست که عشق را عشق میکند و جاودان میسازد.
آنتونیو مالامال از همین اخلاص است.راز موفقیت او همین است.شور و حرارتش معجزه میکند و آن چشمهایش جادو.به راستی عشق او تا عمق جان آدمی رخنه میکند.
هنوز یکسال نشده بود که قدرتمندترین و ثروت مندترین مالک فوتبالی دنیا به احترامش ایستاد، برایش دست زد و یکصدا نامش را صدا زد، همراه هواداران.هنوز یکسال نگذشته بود که همسر زیبایش اِلیزابتا،تحت تاثیر این همه ابراز عشق و علاقه برای همسرش آن گوشه اشک شوق ریخت‌.آن روز غوغایی بود در استمفورد بریج.

آسمان لندن نیز که پیشتر نامش را در آغوش کشیده بود.بنری که روی آن با خط درشت نوشته شده بود آنتونیو آنتونیو را.
هواداران چلسی ورای آنکه بخواهند جامی را تصاحب کنند میخواهند با شوق زندگی کنند.با شوق دیدن دیوانگی های مرد ایتالیایی کنار زمین.انگار آنها نیاز به همین دیوانگی ها داشتند تا دوباره از نو متولد شوند.باری آنتونیو همان «تولدی دیگر» بود برای چلسی و هوادارانش؛ اَبَرمَرد رستاخیز چلسی.
داستان آنتونیو کنته حتی با دخل و تصرف همان داستان همیشگی بوده است.دمیدن روح آزادی و سرافرازی در پیکرهای خسته و رنجور؛ زنده کردن غرورهای لگدمال شده.
در یوونتوس آن کار را به بهترین شکل ممکن انجام داد در تیم ملی کشورش هم همینطور.و الان در لندن آقایی میکند و دل می رُباید.
مرد کاریزماتیک ایتالیایی تا جایی در قصه و افسانه های مردم رسوخ کرده است که میتواند الهام بخش ساخت قهرمانی در دل فیلمهای جوزپه تورناتوره باشد یا بهانه ای باشد برای اِنیو موریکونه تا تار و پود موسیقی اش را بر روی کاریزمای قهرمان ایتالیایی تنظیم کند و یا اقتباسی برای پازولینی تا شاهکار دیگری خلق کند.
او قبل ها اما از میان شاهکار فرانسیس فورد کاپولا عبور کرده است.از میان اثر «پدر خوانده». او الان پدرخوانده خطاب میشود و لقب «دون» را یدک میکشد که فی الواقع برازنده آن است.دون آنتونیو حالا یک قهرمان بین المللی برای ایتالیا است.او در قلب انگلستان هم تاج گذاری کرده است.در میان آن همه زرق و برق،ادعا و خودبزرگ بینی ها.در میان گرگ های رسانه ای بریتانیا که هر انسانی را میدرند.در میان زبان تند منتقدان آن استعمارگرِ پیر‌.
هواداران چلسی حالا دیگر موفقیت را آمیخته با دیوانگی میخواهند.دیوانگی که فقط در وجود آنتونیو کنته نهفته است.آنها میخواهند آنتونیو با آنها بماند و این قصه سر دراز داشته باشد.میخواهند داستان تا جایی که ممکن است کِش پیدا کند و آنها هر روز به عشق این دیوانگی ها زندگی کنند‌.
بدون تردید چلسی جام ببرد یا نبرد کنته محبوب دلها خواهد ماند و هواداران همچنان از دل و جان او را حمایت خواهند کرد.آنها مردم فراموش کاری نیستند و قبلا این را به خوبی ثابت کرده اند.آنها مورینیو را با تمام تقصیرهایش تا آخرین نقطه در جهنم همراهی کردند و شکی وجود ندارد که قهرمان ایتالیاییشان را هم تا پای مرگ یاور و همراه خواهند بود.آنها آن همه خاطرات شیرین با دون آنتونیو را فراموش نخواهند کرد.فراموش نخواهند کرد آن مسیر قهرمانی را.آن مسیری که از میان برزخ گذشت.
هواداران چلسی روز اول با پرچم ایتالیا به بدرقه اش آمدند و بعد با شعارهای آنتونیو آنتونیو همراهی اش کردند و الان هم با تمام وجود همراهش خواهند بود.در تمام لحظات.در غمها و شادی ها.در آسودگی ها و مشقت ها.در سرما و گرما.
شاید این کوچکترین هدیه ای باشد که میتوان به او بخشید.شاید این تنها قدردانی ممکن برای زحمت ها و رنج های او باشد.
هر روز که آفتاب غروب کند عاشقان چلسی چشمشان به سپیده دم خواهد بود و با خود زمزمه خواهند کرد:
«به لالای گرم تو
لبالب از شراب خواب میشود
به روی گاهواره‌ های شعر من
نگاه کن
تو میدمی و آفتاب میشود»

-تولدت مبارک دون آنتونیو


پا نوشت:
-تولدی دیگر:نام مجموعه شعری از فروغ فرخزاد
-تو میدمی و آفتاب میشود: یکی از اشعار همین مجموعه(تولدی دیگر)
-برناردو برتولاچی: نمایش نامه نویس و کارگردان مشهور ایتالیا
-جوزپه توراناتوره: کارگردان مشهور ایتالیایی و خالق اثر «سینما پارادیزو»
-اِنیو موریکونه: آهنگساز مشهور ایتالیایی
میکل آنژ: پیکر تراش و نقاش شهیر ایتالیایی در عصر رنسانس که یکی از نوابغ تاریخ است.

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here