نگاهی‌ داریم به شخص اول انتقال نیمار به پاری سن ژرمن.

 اختصاصی چلسی نیوز- در چند هفته اخیر بی‌ شک، انتقال نیمار به پاری سن ژرمن، نقل تمامی‌ محافل ورزشی دنیا بوده است. فرانسه، اسپانیا و برزیل بزرگترین تیتر‌ها را در روزنامه‌های خود به نیمار اختصاص دادند. خبرنگاران نزدیک به باشگاه پاری سن ژرمن و بارسلونا هر کدام اطلاعات تازه‌ای از این انتقال به ما دادند. طبیعتا طرفداری اولین رسانه‌ فارسی زبان در پوشش اگر نگوییم تمام بلکه اکثر این اخبار بوده است. از اولین زمزمه‌ها گرفته تا مبلغ دقیق دریافتی پدر نیمار و مکان آزمایش پزشکی‌ نیمار که به احتمال زیاد فردا انجام خواهد گرفت.

در این انتقال شخصیتی حضور دارد که شاید برای نسل جدید کمی‌ نا شناخته تر از امسال ژرژ مندس و مینو رایولا باشد اما قطعا سابقه او، بر این دو سوپر ایجنت دنیا فوتبال می‌‌چربد. پینی زهوی بود که با نماینده پاری سن ژرمن ملاقات کرد. او بود که پازل‌ها را مانند پیتر بیلیش در سریال بازی تاج و تخت کنار هم چید. اما ما در مورد پینی زهوی واقعا چه می‌‌دانیم؟ حالا که انتقال نیمار به پاری سن ژرمن تقریبا تمام شده است، باید با کسی‌ آشنا شویم که پازل‌ها را کنار هم چید.

پینی زهوی متولد ۱۹۵۵ و اهل رژيم صهيونيستی است. او مدیر برنامه‌هایی‌ است که کمتر سعی‌ می‌‌کند با فروش بازیکنان خود را در صدر تیتر‌ها قرار دهد. وی قطعا قدرتمند‌ترین ایجنت ۳۰ سال اخیر فوتبال اروپا است. خرید چلسی توسط رومن آبراموویچ با مشاوره زهوی صورت گرفت. آبراموویچ می‌‌خواست ایده‌ای مشخص از آینده چلسی داشته باشد و زهوی بود که تجارت فوتبال را برای آبراموویچ توضیح داد. رئیس روس چلسی هوادار جدی فوتبال بود اما خریدن چلسی و حضور در سطح اول فوتبال اروپا کاملا متفاوت از هر آنچه بود که این میلیارد تصور می‌‌کرد.

قبل تر از آن، بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰، زهوی به فرگوسن کمک کرد تا سوپراستار‌های خود را راحت تر به خدمت بگیرد. درست است که زهوی در دهه ۸۰ به باشگاه لیورپول نزدیک بود اما همانطور که پیتر بیلیش در آخرین قسمت بازی تاج و تخت گفت:

همه دشمن تو هستند و همه دوست تو. باید توقع هر اتفاق غیر منتظره‌ای را داشته باشی‌.

چرخش او به سمت یونایتد در انتقال ریو فردیناند به وضوح به چشم می‌‌خورد. زهوی با ۱۸ میلیون پوند در سال ۲۰۰۰، فردیناند را از وست هم به لیدز برد. همین اتفاق بعد‌ها در بردن فردیناند به منچستریونایتد بسیار موثر بود. در سال ۲۰۰۲، فردیناند جنجالی با ۳۰ میلیون پوند به اولد ترافورد رفت. مبلغی که اگر آن را در ظرف زمان بگذاریم، هنوز هم از سنگین‌ترین انتقال‌های تاریخ است. خوان سباستین ورون و یاپ استام از دیگر انتقال‌های بزرگ زهوی برای فرگوسن بود.

پینی زهوی، سر الکس فرگوسن

با ورود رومن آبراموویچ، او جز حلقه اصلی‌ یاران مرد روس شد. چلسی ۱۱۱ میلیون پوند خرید که ۵ میلیون پوند آن سهم زهوی بود. رقمی که در سال ۲۰۰۳ برای کمیسیون بسیار بالا بود. زهوی یکی‌ از موفق‌ترین انتقال‌های تاریخ چلسی را هم رقم زد. بردن اشلی کول به رقیب سنتی چیزی بود که هواداران آرسنال هیچگاه فراموش نخواهند کرد. اتحادیه فوتبال انگلستان هرچقدر تلاش کرد که وی را به اتهام “مذاکره غیر قانونی” با کول جریمه کند، نتوانست. جلسه او با مورینیو و اشلی کول، دقیقا شبیه چیزی بود که چند روز قبل در پاریس انجام داد.

ناصر ال خلیفی بعد از تجربه موفق آبراموویچ به خوبی‌ فهمید که باید به زهوی نزدیک شود. این دو تقریبا اوایل خرید پاری سن ژرمن با هم آشنا شدند. حالا ارقامی که پاریسی‌ها برای کمیسیون انتقال نیمار به وی و پدر نیمار می‌‌پردازد، گزاف به نظر می‌‌رسد اما فراموش نکنید که آوردن نیمار، پروژه‌ای غیر ممکن به نظر می‌‌رسید. پدر نیمار تا قبل از ۳۱ ژولای انتقال فرزندش را قطعی نمی‌‌کند چون باید “بند وفاداری” باشگاه بارسلونا را نقد کند. بعد از گرفتن ۲۶ میلیون از بارسلونا، پدر نیمار پولی‌ که پاری سن ژرمن به وی می‌‌دهد را به بانک خواهد برد. ۱۰% از رقم ۲۲۰ میلیونی نیمار به پدرش می‌‌رسد اما شاهزاده قطری به این ارقام توجهی‌ ندارد. گفته می‌‌شود دولت قطر تمام پول‌های انتقال نیمار را خواهد پرداخت تا وی چهره اصلی‌ جام جهانی‌ ۲۰۲۲ در قطر باشد. چیزی که بلوگرانا را عصبانی‌ کرده است و تباس هم تهدید به شکایت می‌‌کند.

ناصر الخلیفی، نیکولا سارکوزی

نیمار امروز را در چین خواهد بود و روزنامه الوطن قطر نوشته است که فردا در مکان مورد علاقه شاهزاده قطری، در دوحه آزمایش پزشکی‌ خواهد داد. جایی که ناصر الخلیفی منتظر وی خواهد بود. قراردادی ۵ ساله با یک سال تمدید اختیاری و حقوقی ۳۰ میلیون یوروئی در سال.

حمد الثانی مالک اصلی‌ پاری سن ژرمن است و نیازی به صرفه جویی نمی‌‌بیند. اطرافیان نیمار امروز را تنها به وقت گذرانی می‌‌پردازند تا طلوع فردا یعنی‌ اول آگوست، ماه عسل خود را شروع کنند.

پینی زهوی اما همچنان برای قطر و ناصر الخلیفی، آرزو‌های بزرگی‌ دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here